Новооржицька громада
Полтавська область, Лубенський район

 Глистяні інвазії у дітей : симптоми та лікування

Дата: 16.12.2022 08:36
Кількість переглядів: 63

         Глистяні інвазії у дітей : симптоми та лікування

 

 Фото без опису              Кожна мама повинна бути готовою дати відсіч паразитам, які так і мріють потрапити в організм вашої дитини. Глисти, або гельмінти, – це непрохані гості, які здатні завдати значної шкоди організму, що росте, тому дуже важливо вчасно діагностувати глистну інвазію (гельмінтоз) і провести адекватне лікування.

Глисти у дитини – широко розповсюджена проблема. При цьому не варто недооцінювати небезпеку гельмінтозів. Паразити можуть спровокувати непоправні наслідки у дитячому організмі: порушення нормального функціонування травних органів, імунної системи. Також вони здатні спровокувати хронічну інтоксикацію та алергічні реакції. Тому необхідно знати, як виглядають глисти у дітей, та які саме гельмінти можуть мешкати в організмі дитини.

Найчастіше в дитячому віці діагностують зараження гостриками (ентеробіоз) і аскаридами (аскаридоз). Також зустрічають трихінельоз та цистицеркоз.

Проникнення збудників в людський організм відбувається шляхом потрапляння їх яєць в травну систему. Вони дуже маленьких розмірів, і побачити їх можна, як правило, під мікроскопом. Яйця паразитів є, практично, всюди, адже вони надзвичайно стійкі, і виділяють їх черви в великих кількостях. Потрапляючи з фекаліями в зовнішнє середовище, яйця можуть опинитися у воді, на землі, піску, рослинах, овочах і фруктах. Вітер і мухи приносять їх в приміщення і на продукти харчування.

Якщо узагальнити, то є два головних «винуватця» інфікування глистами – брудні руки (погане дотримання правил гігієни) і їжа. Детальніше уточнюємо про декілька ситуацій, коли дитина може заразитися.

  1. Близьке спілкування з дітьми, хворими на гельмінтоз (контактні гри, зіткнення рук).

  2. Ігри в пісочниці, на землі. Тут яйця гельмінтів – часті «гості», і виною тому не тільки випорожнення тварин, а й людський фактор.

  3. Контакт з забрудненими іграшками, дверними ручками. Йдеться, в першу чергу, про організовані дитячі колективи (дитсадок, школа).

  4. Вживання немитих овочів і фруктів.

  5. Вода, яка містить яйця паразитів.

  6. Риба і м’ясо (заражені личинками), що не пройшли достатньої термічної обробки. Подібним чином відбувається зараження трихинеллами, ехінокок, свинячими ціп’яками.

  7. Контакт з домашнім улюбленцем. Улюблена кішка або вірна собака можуть «нагородити» свого маленького господаря аскаридозом, ехінококозом, нематодозом.

Ознаки глистів у дитини можуть бути найрізноманітнішими. Втім, існують загальні прояви для всіх видів гельмінтів. Це поганий апетит, надмірна втомлюваність та в’ялість, больові відчуття у животі. Також можуть виникати підвищене слиновиділення, здуття живота, розлад випорожнень (пронос, закріп), нудота, а іноді і блювання. У таких дітей порушено сон, вони постійно вередують. Якщо є глисти у дитини, симптоми можуть бути пов’язаними і з відставанням у фізичному розвитку: зниження маси тіла, зменшення темпів росту. Часто гельмінтоз може спровокувати малокрів’я. Іноді трапляється, що в організмі є глисти, а симптоми у дітей при цьому можуть бути відсутніми, та їх випадково знаходять під час профілактичного огляду.

Іноді глисти можуть стати причиною виникнення серйозних хвороб у дитини, як, наприклад, кишкової непрохідності, перфорації кишечника та перитоніту, гострого апендициту, механічної жовтяниці. Іноді діагностика ускладнюється, тому що деякі гельмінти можуть потрапляти не до кишечника, а в інші органи.

Різноманітні гельмінтози мають також свої особливості. Як дізнатися, що у дитини глисти? Для цього необхідно знати, як проявляють себе в організмі ті чи інші паразити. Найчастіше зустрічаються:

  • Характерною особливістю зараження гостриками є свербіж навколо анального отвору. У дівчаток цей гельмінт може стати причиною вульвовагініту. Маленькі діти у випадку ентеробіозу можуть страждати на розлад випорожнень та енурез.

  • Аскаридоз часто проявляється болем навколо пупка. Іноді малюк при цьому може страждати на алергічні висипи та кашель.

  • Під час трихоцефальозу виникає хронічна діарея, часто з кров’ю, здуття живота, можлива анемія.

  • Специфічними ознаками токсокарозу є збільшення печінки, легеневі прояви сипу на шкірі, іноді може виникнути міокардит.

При наявності гельмінтів в організмі в загальному аналізі крові виявляють знижений гемоглобін і підвищена кількість еозинофілів. Але ці показники не дуже інформативні – діагностика глистів вимагає проведення більш специфічних методів:

  • анальний зішкріб (при ентеробіозі);

  • дослідження калу на яйця глистів (триразове);

  • рентгенографія легенів (визначають «летючі» інфільтрати при аскаридозі);

  • УЗД печінки (знаходять цисти стрічкових черв’яків);

  • комп’ютерна томографія (або МРТ) головного мозку (при цистицеркозі), легенях та печінці (в діагностично складних випадках).

Щоб уникнути всіх неприємностей, які очікують при зараженні малюка глистами, треба дотримуватися деяких рекомендацій.

  1. Ретельно стежити за гігієною дитини і привчати його мити руки після кожного відвідування туалету, прогулянки у дворі і т.д.

  2. Періодично проводити протигельмінтне лікування домашнім тваринам.

  3. Не давати малюкові немитих овочів (фруктів).

  4. Кип’ятити перед вживанням воду, в якості якої не впевнені.

  5. Готуючи страви з риби і м’яса, треба піддавати їх достатньою термообробці. Сирі або напівсирі страви (суші, біфштекс) дітям заборонені.

  6. Необхідний пункт – підвищення захисних сил організму, адже у дітей з міцною імунною системою ризик глистной інвазії набагато нижче.

Знаючи, як можна позбавитися дітям від глистів та інших гельмінтів, ви зможете зберегти здоров’я свого малюка.

 

Відділ державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Лубенського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь