СПОЖИВАННЯ РИБНИХ СТРАВ У ТЕПЛУ ПОРУ РОКУ ПІДВИЩУЄ РИЗИК ЗАХВОРЮВАННЯ НА БОТУЛІЗМ.
СПОЖИВАННЯ РИБНИХ СТРАВ У ТЕПЛУ ПОРУ РОКУ ПІДВИЩУЄ РИЗИК ЗАХВОРЮВАННЯ НА БОТУЛІЗМ.
Влітку збільшується попит на в’ялену, сушену та солону рибу. Однак саме ця категорія харчових продуктів може нести невидиму загрозу – захворювання на ботулізм.
БОТУЛІЗМ – гостре інфекційне захворювання, яке виникає в результаті вживання продуктів, які містять отруйні речовини (токсини), що виробляються бактеріями ботулізму. Цей токсин є одним із найсильніших від усіх відомих біологічних отрут. Він у 375 тисяч разів активніший від отрути гримучої змії.Збудник ботулізму постійно існує в ґрунті, він утворює спори, надзвичайно стійкі до впливу хімічних і фізичних факторів (витримують кип’ятіння протягом 5 годин).
Випадки ботулізму найчастіше пов’язані з вживанням в’яленої/сушеної риби, грибів домашнього консервування, м’ясних і ковбасних виробів. Потенційно небезпечними також є усі консервовані продукти, які були погано вимиті, неправильно/недостатньо термічно оброблені, транспортувались або зберігались неналежним чином. Навіть консерви, у яких все гаразд виглядом, смаком і терміном придатності, можуть бути зараженими.
За 5 місяців поточного року в Україні зафіксували 23 випадки захворювання на ботулізм з 26 постраждалими, двоє хворих померло. За результатами розслідування встановлено, що 12 випадків пов'язані з вживанням
консервації домашнього приготування (м’ясні, овочеві та рибні консерви), 10 випадків - із в’яленою рибою (7 – домашнього виготовлення, 3 – придбаною
в місцях стихійної торгівлі), один випадок – з рибною продукцією, придбаною в магазині (походження потенційно небезпечної продукції, яка була поставлена до магазину, встановлюється). Летальні випадки сталися у Львівській та Чернігівській областях внаслідок вживання риби тараньки, придбаної у місці стихійної торгівлі, й м’ясного паштету домашнього виготовлення.
З метою попередження харчових отруєнь необхідно дотримуватися наступних рекомендацій:
-
не брати в дорогу та на відпочинок продукти, що швидко псуються;
-
швидкопсувні продукти зберігати тільки в холодильнику та обов’язково дотримуватися термінів їх реалізації;
-
ретельно проварювати, тушкувати і просмажувати харчові продукти, особливо консервовані, безпосередньо перед вживанням. Залишки їжі наступного дня перед вживанням обов’язково прокип’ятити чи потушкувати;
-
сирі й варені продукти при приготуванні їжі обробляти окремим розроблювальним інвентарем (ножі, дошки);
-
захищати харчові продукти і продовольчу сировину від випадкових забруднень, зберігати їх у закритому посуді;
-
не купувати продукти харчування на стихійних ринках з рук у приватних осіб.
У випадку виявлення перших ознак харчового отруєння (слабкість, підвищення температури тіла, нудота, біль в животі, двоїння в очах, поступова втрата зору, світлобоязнь) не займайтесь самолікуванням, а терміново зверніться до найближчої лікувальної установи.
Пам’ятайте: хворобу легше попередити, ніж лікувати. Будь-яке отруєння не проходить безслідно. Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких.
Лубенське районне управління ГУ ДПСС в Полтавській області.