Новооржицька громада
Полтавська область, Лубенський район

рішення селищної ради №25 «Про затвердження Програми охорони довкілля, раціонального використання природніх ресурсів та забезпечення екологічної безпеки на території Новооржицької селищної ради на 2025 рік»

Кількість переглядів: 15
Скликання: 8 скликання
Сесія: 58 сесія восьмого скликання
Тип документу: рішення селищної ради
Дата прийняття: 15.10.2024
Дата оприлюднення: 22.10.2024
Номер документу: 25
Назва документу: Про затвердження Програми охорони довкілля, раціонального використання природніх ресурсів та забезпечення екологічної безпеки на території Новооржицької селищної ради на 2025 рік
Прикріплені файли:

Фото без опису

НОВООРЖИЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА

ЛУБЕНСЬКОГО РАЙОНУ ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

П’ятдесят восьма сесія восьмого скликання        

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

15 жовтня 2024 року                   селище  Новооржицьке                         № 25

 

Про затвердження Програми охорони довкілля,

раціонального використання природніх

ресурсів та забезпечення екологічної безпеки

на території Новооржицької селищної ради

на 2025 рік

                                                          

        Відповідно до статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 19 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» з метою поліпшення екологічної ситуації на території  громади, зниження впливу забруднення навколишнього природного середовища на здоров’я  населення, реалізації державної політики у галузі охорони навколишнього природного середовища, селищна рада

ВИРІШИЛА :

      1. Затвердити  Програму охорони довкілля, раціонального використання природніх ресурсів та забезпечення екологічні безпеки  на території Новооржицької селищної ради на 2025 рік (додається).

       2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію постійна комісія з питань комунальної власності, інфраструктури, транспорту житлово-комунального господарства, земельних відносин, будівництва, архітектури та просторового планування, збереження навколишнього природного середовища, освіти, культури, охорони здоров'я, фізичного виховання та соціальної політики ( голова комісії – Валерій ТРУБНІКОВ).

 

  

Селищний  голова                                                           Анатолій ТІТЕНКО

 

 

Додаток

до рішення п’ятдесят восьмої сесії  Новооржицької

селищної ради восьмого скликання

від  15.10. 2024 р.  № 25

  «Про затвердження Програми охорони довкілля,

  раціонального використання природніх

  ресурсів та забезпечення екологічної безпеки

  на території Новооржицької селищної ради

  на 2025 рік»

 

                                                                               

                                                                              

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Програма охорони довкілля,

раціонального використання природніх

ресурсів та забезпечення екологічної безпеки

на території Новооржицької селищної ради

на 2025 рік

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

селище Новооржицьке

І. П А С П О Р Т

Програми охорони довкілля, раціонального використання природніх

ресурсів та забезпечення екологічної безпеки на території Новооржицької селищної ради на 2025 рік

1

Ініціатори розроблення Програми

Виконавчий комітет Новооржицької селищної ради

2

Законодавчі документи для розроблення програми

ст. 26 Закону України  «Про місцеве самоврядування в Україні»,  Закон України «Про охорону навколишнього природного середовища».  

3

Розробники Програми

Виконавчий комітет Новооржицької селищної ради.

4

Співрозробники Програми

Комунальне підприємство «Лазірки – Добробут»

5

Відповідальний виконавець

Виконавчий комітет Новооржицької селищної ради 

6

Співвиконавці програми

комунальне підприємство «Лазірки – Добробут»

7

Мета

Мета програми - оздоровлення стану навколишнього природного

середовища в громаді, забезпечення екологічної безпеки населення, збереження та відновлення природних екосистем, підвищення рівня екологічної свідомості суспільства

8

Термін реалізації

2025 рік

9

Джерела фінансування

Бюджет  Новооржицької селищної територіальної громади та інші кошти, не заборонені чинним законодавством

10

Обсяг фінансування, необхідний для реалізації програми, грн.:

200 000,00 грн.

11

Очікувані результати виконання

  •  раціональне використання природних ресурсів;
  • охорона і раціональне використання земель, водойм;
  • покращення озеленення території громади;
  • створення умов для забезпечення екологічної безпеки, охорони навколишнього природного середовища та поліпшення його стану

12

Контроль за виконанням (орган, уповноважений здійснювати контроль за виконанням)

постійна комісія з питань комунальної власності, інфраструктури, транспорту житлово-комунального господарства, земельних відносин, будівництва, архітектури та просторового планування, збереження навколишнього природного середовища, освіти, культури, охорони здоров'я, фізичного виховання та соціальної політики

 

ІІ. Загальна характеристика

      Програма охорони довкілля, раціонального використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки на території Новооржицької селищної ради на 2025 рік (далі - Програма) розроблена Виконавчим комітетом Новооржицької селищної  ради відповідно до вимог Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25.06.1991 року,  Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку видів діяльності, що належать до природоохоронних заходів» від 17 вересня 1996 року №1147 (із змінами та доповненнями). Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Порядку проведення ремонту та утримання об’єктів благоустрою населених пунктів, затвердженого наказом Держкомітету з питань житлово-комунального господарства, постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах» із внесеними до неї змінами.

ІІІ. Визначення проблеми, на розв’язання якої направлена Програма

Програмою передбачається здійснення комплексу заходів, направлених на локалізацію та ліквідацію вогнищ небезпечного карантинного буря`ну – амброзії полинолистої.

Серед великої кількості бур’янів амброзія полинолиста приносить особливо великі втрати в сільському господарстві, при цьому являючись злісним карантинним бур’яном.  Рослини амброзії виробляють величезну кількість пилку та насіння. Квітковий пилок є дуже небезпечним і шкідливим для людини і при вдиханні з повітрям викликає алергійне захворювання – амброзійний поліноз. Хвороба протікає у вигляді різко вираженого алергійного риніту, кон`юктивіту, бронхіальної астми, мігрені, кропивниці та супроводжується значним знесиленням організму. Лікування алергії, спричиненої пилком амброзії, тривале й важке.

Негативний вплив на довкілля значно посилюється при її проникненні на необроблювані землі з порушеним трав’янистим покривом. За відсутності, у більшості випадків, у складі рослинності таких земель конкурентоздатних щодо амброзії рослин, виникають найкращі умови росту і розвитку карантинного бур`яну, кількість сходів якого може дорівнювати декількох тисяч на квадратному метрі, рослини спроможні накопичувати за вегетаційний період до 110 тонн/га фіто маси.

Амброзія полинолиста – небезпечний для людини і довкілля бур’ян, який має карантинне значення в Україні, засмічує подвір’я та вулиці, присадибні ділянки, сади, пустирі, узбіччя доріг, залізничні насипи, береги річок та сставків, полезахисні смуги. На полях засмічує практично усі сільськогосподарські культури і угіддя в тому числі: просапні – соняшник, кукурудзу, сою; багаторічні та однорічні кормові трави, озимі та ярі зернові, технічні, луки та пасовища, а також велику кількість необроблюваних земель. Розвиваючи велику надземну вегетативну масу, амброзія полинолиста здатна в польових умовах витіснити і пригнічувати як культурні рослини, так і бур’яни. В результаті надмірного висушування й виснаження ґрунтів урожай сільськогосподарських культур значно знижується, а при великому забур’яненні культурні рослини гинуть. Для утворення однієї тонни сухої речовини амброзія полинолиста виносить з ґрунту 15,5 кг азоту і 1,5 кг фосфору, а також ґрунт втрачає близько 950 тонн води. В результаті високої забур’яненості карантинним бур’яном та внаслідок надмірного висушування й виснаження ґрунту урожай сільськогосподарських культур знищується практично на 100%, врожай з таких полів навіть не збирають. При середній забур’яненості (10 рослин/ м.кв) урожай сільськогосподарських культур знижується відповідно: соняшнику – на 40%, кукурудзи – до 35%. Забур’янення сільськогосподарських угідь амброзією полинолистою призводить до значних економічних витрат на вирощування сільськогосподарських культур.

Протягом останніх років відмічено тенденцію до покращення культури землеробства землевласниками і землекористувачами, але через вищевказані чинники вогнища амброзії полинолистою мають властивість поширюватись навіть при здійсненні заходів боротьби з карантинними бур’янами. Для повного знищення амброзії полинолистою необхідно застосування одночасно та систематично комплексу агротехнічних, механічних, хімічних заходів та соціальних заходів, направлених на усвідомлення кожного громадянина масштабів шкодо чинності амброзії полинолистою. Затвердження селищної програми та виділення коштів для проведення боротьби з амброзією полинолистою дасть змогу вирішити дану проблему.

Зважаючи на небезпечність карантинного бур`яну,  боротьба з амброзією є одним з пріоритетних напрямків.

Несвоєчасність вжиття заходів з локалізації вогнищ амброзії полинолистої приводить до поступового розширення площ цього бур`яну. При цьому спостерігається небезпечна тенденція до швидкого розширення вогнищ амброзії полинолистої.

Необхідність розробки Програми викликана відсутністю комплексної системи боротьби з карантинними рослинами, насамперед з амброзією полинолистою, яка набула значного поширення на території населених пунктів і негативно впливає на довкілля.

Програма спрямована на розв’язання проблеми поширення карантинних рослин, зокрема, амброзії полинолистої, залучення до цього суб’єктів господарювання, підприємств та установ усіх форм власності та мешканців громади.

           Система зелених насаджень – один з найважливіших факторів у створенні найкращих екологічних, мікрокліматичних, санітарно-гігієнічних життєвих умов для населення. Вона формує ландшафти громади, є місцем повсякденного відпочинку населення, покращує природне середовище, є природним біофільтром повітря, води і ґрунтів, акумулює техногенні викиди. Саме тому необхідні довгострокові комплексні заходи з підбору асортименту, оновлення існуючих зелених насаджень, створення нових скверів, зелених зон житлових масивів з використанням стійких видів і форм деревних та чагарникових рослин.

          Стан озеленення на території Новооржицької селищної територіальної громади потребує розширення та коригування. Зелені насадження досягли вікової межі і потребують негайної заміни в зв'язку із тим, що більшість із них фаутні (заражені омелою) і знаходяться в аварійному стані; загрожують безпеці людей, будівель та автотранспорту. Існуюча система полезахисних лісосмуг в повній мірі не виконує своїх функцій, вони потребують постійного догляду.

     Розвиток зеленого господарства виконується переважно за рахунок створення локальних зелених зон: паркових насаджень, скверів, фруктових садів. Актуально на сьогодні: забезпечення обслуговування зелених насаджень в межах жилої забудови (прибудинкових територій житлових масивів, впродовж доріг та населених пунктів).

Ще однією вагомою екологічною проблемою є порушення гідрологічного та гідрохімічного режиму водних об'єктів. Одним із важливих чинників антропогенного впливу на річки і водойми є розорювання їх прибережних захисних смуг та надходження до них неочищеного поверхневого стоку з територій населених пунктів, що призводить до замулювання русел, забруднення вод, порушення гідрологічного режиму та технічного стану водних об'єктів.

ІV. Мета Програми

Мета Програми полягає у проведенні комплексу заходів із локалізації та ліквідації вогнищ карантинного бур`яну – амброзії полинолистої на території Новооржицької громади, зменшенні кількості випадків захворювань на алергію серед населення, пов’язаних із цвітінням амброзії, підвищенні ефективності виробництва сільськогосподарської продукції, посиленні уваги широких верств населення та громадськості до існуючої проблеми шляхом популяризації знань та роз’яснень щодо шкідливості бур`яну – алергену, приведенні в належний фіто санітарний, екологічний та естетичний стан території селища, забезпеченні контролю за виконанням та проведенням заходів проти карантинного бур`яну підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, посадовими особами та громадянами.

Також метою Програми є охорона, збереження та відтворення існуючих зелених насаджень, їх гармонійне поєднання з ландшафтом населеного пункту, утримання у здоровому впорядкованому стані стійких до несприятливих умов навколишнього природного середовища насаджень, що забезпечить збалансований розвиток зеленої зони та виконання нею екологічних соціально-економічних функцій.

         Прогнозується вирішення  проблем гідрологічного та гідрохімічного режиму водних об’єктів, збереження та відновлення природного стану водних ресурсів, поліпшення екологічного стану, розчистки і впорядкування річок, ставків,

V. Обґрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми,

строки та етапи виконання Програми

З метою забезпечення збалансованих та комплексних заходів боротьби з амброзією полинолистою в найближчі роки пріоритетне значення буде надаватись механічним, агротехнічним та хімічним методам боротьби, що застосовуватимуться одночасно.

У населених пунктах:

-         створення штучних фітоцентрів з багаторічних трав у вогнищах амброзії полинолистою. Цей варіант фітоценотичного контролю заснований на здатності багаторічних трав пригнічувати рослини амброзії і зменшувати її чисельність;

-         систематичне скошування рослин амброзії полинолистої з початку вегетації (квітень - травень) до цвітіння (кінець липня – початок серпня);

-         знищення рослин амброзії на засмічених присадибних ділянках агротехнічним методом (перекопування або приорювання ґрунту з подрібненням рослинних решток) та (при можливості) з наступним висівом на цих ділянках багаторічних низькорослих або газонних трав.

На узбіччях доріг, лісосмуг, землях загального призначення:

-         застосування для обприскування гербіцидів відповідно до Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні;

-         підсів багаторічних низькорослих або газонних трав;

-         систематичне скошування рослин амброзії полинолистою з початку вегетації (квітень - травень) до цвітіння (кінець липня – початок серпня).

У полях сівозміни (після збирання попередника або в осінньо – весняний період):

-         дотримання технології обробітку ґрунту, що включає своєчасний передпосівний його обробіток, оптимальні строки сівби, догляд за посівами, збирання тощо;

-         застосування для обприскування гербіцидів відповідно до Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні;

-         дотримання сівозміни, обов’язковому висіву просапних культур та багаторічних трав, що повинні чергуватися, по можливості не висівання протягом 3-х років на враженому полі соняшника, кукурудзи тощо;

-         передпосівному внесенню у ґрунт гербіцидів та проведенню дворазового лущення рослинних решток.

У промислових садах, розсадниках:

-         дотримання технології обробітку ґрунту.

У залишених полях, що повністю заростають:

-         обробка полів гербіцидами суцільної дії; скошування рослин амброзії полинолистою до цвітіння;

-         проведення дворазового лущення або дискування (вздовж і поперек поля) та культивації; посів багаторічних трав або просапних культур. 

Першочерговими цілями в напрямку озеленення території громади є:

- моніторинг зелених зон громади, комплексна оцінка фактичного і прогнозованого стану насаджень;

- розробка стратегії реконструкції і оптимізації рослинних угруповань з врахуванням історико-архітектурних особливостей і санітарно-екологічних умов території;

- опрацювання технології поліпшення фітосанітарного і фізіологічного стану рослин зеленої зони території Новооржицької територіальної громади;

- розробка концепції розвитку, збереження і відновлення парків;

- підбір для озеленення асортименту рослин, стійких до різноманітних факторів;

- створення нових зелених зон в населених пунктах  громади;

Для вирішення  проблем гідрологічного та гідрохімічного режиму водних обєктів у Програмі передбачені заходи з поліпшення гідротехнічного стану водойм, виготовлення проєктів щодо розчищення русла,  заходи повязані з попередження розорювання прибарежних захисних зон.       

         Реалізація Програми буде здійснюватись протягом 2025 року за рахунок коштів бюджету Новооржицької селищної територіальної громади, виходячи з його реальних можливостей, а також інших джерел, не заборонених чинним законодавством.

VІ. Завдання Програми та результативні показники

     Враховуючи реальний стан довкілля, який сформувався на території громади, основними завданнями програми  охорони та раціонального використання природних ресурсів та пріоритетними напрямками екологічної політики селищної ради є:

  • впровадження ефективного, обґрунтованого та збалансованого механізму охорони довкілля;
  • поліпшення екологічного стану водних об'єктів, зокрема відновлення та підтримання їх сприятливого гідрологічного стану, розробка проектів щодо розчищення русла, здійснення заходів щодо боротьби з шкідливою дією вод;
  • збільшення обсягу зелених насаджень на території селища  та населених пунктів старостинських округів Новооржицької селищної ради – висаджування дерев, кущів, газонів та квітників з урахуванням територіального планування розвитку громади, а також підтримка існуючих зелених насаджень;
  • утримання зелених насаджень;
  • реалізації заходів з охорони і раціонального використання водних ресурсів, відновлення і підтримання сприятливого гідрологічного режиму річок та інших водних об’єктів, а також заходів з покращення ефективності роботи систем водовідведення на території Новооржицької селищної територіальної громади;
  • виконання заходів щодо боротьби з наявними карантинними організмами в т.ч. амброзією полинолистою та придбання необхідної кількості спецінвентаря, спецтехніки та обладнання для забезпечення ефективної боротьби з ними.
  • зменшення площ вогнищ карантинних організмів шляхом застосування комплексу ефективних технологій та методів боротьби: агротехнічних, механічних і хімічних.
  • вивчення динаміки розповсюдження, факторів та місць розповсюдження для запобігання поширенню карантинних організмів, у т.ч. амброзії та бур’янів-алергенів.

           Результативними показниками Програми являються насамперед:

-         зменшення вогнищ амброзії  полинолистою на території Новооржицької селищної ради;

-         покращення культури землеробства шляхом раціонального використання земель;

-         запобігання зниженню природної родючості грунтів та екології сільськогосподарських земель;

-        підвищення урожайності сільськогосподарських культур та якості за рахунок зниження засмічення полів амброзією полинолистою, яка є серйозним конкурентом за вологу, світло та поживні речовини;

-         зменшення кількості алергічних захворювань у населення громади.

VІІ. Очікувані результати заходів програми

        Реалізація Програми дасть можливість на кінець 2025 року:

  • зменшити площі зараження амброзією полинолистою;
  • забезпечити раціональне використання земель;
  • зберегти природну родючість грунтів та поліпшити екологію навколишнього природного середовища;
  • очистити територію громади від бур’янів, їх насіннєвих та вегетативних зачатків;
  • створити штучні фітоценози із багаторічних трав у вогнищах амброзії полинолистою, що зменшить вплив амброзії на людину, як алергену, та поліпшить естетичний стан населеного пункту.
  • поліпшення екологічного стану водних об'єктів, зокрема відновлення та підтримання їх сприятливого гідрологічного стану;
  • зберегти наявний водний баланс та ресурси;
  • збільшення площ зелених зон та розширення їх рекреаційних можливостей за рахунок максимального озеленення;
  • запобігти травматизму та нещасним випадкам шляхом вирубки небезпечних дерев.

VІII. Фінансове забезпечення Програми

      Основним джерелом фінансування Програми є місцевий бюджет та інші джерела фінансування, не заборонені законодавством.

ІХ. Система управління та контролю за ходом виконання Програми

 Організаційне забезпечення реалізації заходів Програми здійснює виконавчий комітет Новооржицької селищної ради та старости на своїх округах. Безпосереднім співвиконавцем завдань являється КП «Лазірки-Добробут».

Контроль за виконанням Програми здійснює постійна комісія з питань комунальної власності, інфраструктури, транспорту, житлово-комунального господарства, земельних відносин, будівництва, архітектури та просторового планування, збереження навколишнього природного середовища, освіти, культури, охорони здоров'я, фізичного виховання та соціальної політики.

Відповідальний виконавець Програми щороку здійснює обґрунтовану оцінку результатів виконання Програми та у разі потреби розробляє пропозиції щодо доцільності продовження тих чи інших заходів, включення додаткових заходів і завдань, уточнення показників, обсягів і джерел фінансування, переліку виконавців, строків виконання Програми та окремих заходів і завдань тощо.

Щороку у строки, визначені рішенням селищної ради, інформація відповідального виконавця про хід виконання Програми та ефективність реалізації її заходів заслуховується на сесіях селищної ради.
 

 

Секретар селищної ради                                                   Алла СКРИПНИК                                

 

                                                                                   

                                                                                                                                                                                                

Додаток

до «Програми охорони довкілля,

  раціонального використання природніх

  ресурсів та забезпечення екологічної безпеки

  на території Новооржицької селищної ради

  на 2025 рік»

 

 

 

 

 

 

Напрями діяльності та заходи

Програми охорони довкілля, раціонального використання природніх

ресурсів та забезпечення екологічної безпеки на території Новооржицької селищної ради

на 2025 рік

з/п

Заходи

Виконавець

Джерела

фінансування

Орієнтовні обсяги фінансування, грн

 

Очікувані

результати

 

1. Охорона та раціональне використання природних ресурсів  Новооржицької селищної територіальної громади

1

Заходи з озеленення населених пунктів

Виконавчий комітет Новооржицької селищної  ради

Бюджет Новооржицької селищної ТГ

40 000,00

 покращення озеленення        

 території громади;

 створення умов для 

 забезпечення екологічної

 безпеки, охорони

 навколишнього природного

 середовища та поліпшення

 його стану

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

поліпшення екологічного    

 стану водних об'єктів,   

 зокрема відновлення та

 підтримання їх

 сприятливого 

 гідрологічного стану

 

2

Утримання зелених насаджень (агротехнічні заходи)

Виконавчий комітет Новооржицької селищної  ради

Бюджет Новооржицької селищної ТГ

10 000,00

3

Забезпечення організації проведення робіт щодо локалізації і ліквідації карантинних рослин(амброзії полинолистої) та запобігання подальшого поширення шкідливого організму

КП «Лазірки-Добробут»

Бюджет Новооржицької селищної ТГ,

 

100 000,00

4

Поліпшення екологічного стану водних об'єктів, зокрема відновлення та підтримання їх сприятливого гідрологічного стану,розробка проектів щодо розчищення русла

Виконавчий комітет Новооржицької селищної  ради

Бюджет Новооржицької селищної ТГ

50 000,00

 

Всього:

 

 

200 000,00

             

 

        Секретар селищної ради                                                                                               Алла СКРИПНИК

 


« повернутися до всіх документів

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь